Inne auta-Audiotuning

Skoda Octavia

Astra I

Daewoo Lanos

Fiat Brava

Matiz

Hyundai

Cinquecento

Ford Fiesta

Golf II

Polonez

126p tuning

Fiat 126p     
   
 

 

Montaże Car-Audio

Nagłośnienie Golf II

Spis artykułów:

Wykonanie paneli pod głośniki 165 do VW golf 2

Montaż głośników w drzwi i subwoofera aktywnego

 

Wykonanie paneli pod głośniki 165 do VW golf 2

    Oryginalne głośniki 130 mm są montowane w plastikowych kieszeniach, przez co ich montaż nie jest stabilny. Wpływa to bezpośrednio na jakość dźwięku. Lepszym rozwiązaniem jest zabudowanie paneli z MDFu i wmontowanie w nie większych głośników 165mm.
Są dwie możliwości montażu:
2) Można wykonać cały panel z kieszenią z MDFu, wiąże się to jednak ze sporym nakładem pracy i większymi kosztami, ale dzięki temu uzyskujemy lepszy wygląd.
3) Wykonać panel pod sam głośnik i dokręcić do niego oryginalną kieszeń na drobiazgi. Na dźwięku nic nie tracimy a wykonanie paneli jest znacznie prostsze i tańsze.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Prace rozpoczynamy od demontażu tapicerki i odkręceniu plastikowej kieszeni.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Odcinamy przednią część piłką do metalu przy samej krawędzi, tak jak na zdjęciu a powstałe ewentualne nierówności wyrównujemy pilnikiem tak, by uzyskać płaską płaszczyznę do połączenia z panelem.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Wykonanie panele rozpoczynamy od wycięcia dwóch kwadratowych kawałków MDFu o grubości 28mm i 18mm.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Następnie zaokrąglamy krawędzie i wycinamy otwory na kosz głośnika.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Po wycięciu otworów sklejamy i skręcamy razem obie części MDFu i wyrównujemy ewentualne nierówności na łączeniu obu paneli.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Następnie przykręcamy kieszeń do tapicerki.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Przymierzamy panel z MDFu do kieszeni.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Całość oklejamy materiałem lub skajem.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Po wyschnięciu kleju wycinamy w materiale otwór na głośnik.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

W kieszeni wiercimy 2 otwory na wkręty, których zadaniem będzie dociśnięcie panela do kieszeni. Mocujemy panel 4 wkrętami do tapicerki pamiętając o wcześniejszym zawierceniu otworów pod wkręty.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Przez uprzednio wywiercone otwory w kieszeni wkręcamy wkręty od strony kieszeni, dzięki czemu kieszeń będzie dociskana do panela i uzyskamy zagłębienie kieszeni w materiale, co zamaskuje krawędź cięcia plastiku. Ewentualne nieszczelności na styku panela z tapicerką i kieszenią uszczelniamy silikonem.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

By uzyskać dobre i stabilne mocowanie panela wskazane jest jego przykręcenie nie tylko do tapicerki ale też związanie go bezpośrednio do blachą w drzwiach. można tego dokonać wpuszczając śruby w panel i wstawiając w drzwi metalowe płaskowniki, do których przykręcimy go przez otwór głośnika.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Widok zamontowanego głośnika 165mm.

 

Montaż głośników w drzwi i subwoofera aktywnego

Ze względu na kieszenie w golf II oraz przetłoczenie w tapicerce montaz głośników w drzwiach wymaga dokonania przeróbek kieszeni i wykonania panela. W tym celu wykonujemy specjalny panel, którego zadaniem będzie wyrównanie i uszczelnienie tapicerki. Panel ten składa się z odpowiednio przyciętego pierścienia P165/18 i panela PA165.

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieRozcięty pierścień dopasowujemy do wgłębienia w tapicerce (jak na zdjęciu).

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieNastępnie wiercimy otwory w jednej części pierścienia.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenie W kolejnym kroku sklejamy i skręcamy wkrętami przez wywiercone otwory.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieOklejamy półpierścień włókniną głośnikową zostawiając dwumilimetrowy zapas dookoła półpierścienia, co zamaskuje ewentualne niedokładności w przyleganiu do tapicerki.

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieNastępnie dokręcamy półpierścień do panela, pamiętając by półpierścień nieco cofnąć w stosunku do panela tak by póżniej panel zamaskował miejsce cięcia plastikowej kieszeni golf II.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenie Przystawiamy do tapicerki i zaznaczamy otwór do wycięcia w tapicerce.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieGotowy panel przykręcamy do tapicerki wkrętami odtyłu. Pod wkręty należy dac duże podkładki

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieKieszeń docinamy do kształtu panela. Ewentualne nieszczelności na styku panel - tapicerka uszczelniamy silikonem.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększeniePoszycie drzwi w golf II oklejamy matami. W zależności od jakości montowanych głośników przeprowadzamy pełne lub częściowe wytłumienie drzwi. Na zdjęciu przedstawiono wytłumienie częściowe. 

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieNastępnie montujemy tapicerkę z panelem do drzwi.


 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieEfekt końcowy w golfie II z głośnikiem i maskownicą.

 

 

 

Montaż subwoofera

     Dla zapewnienia odpowiedniego fundamentu basowego w bagażniku zamontowano subwoofer aktywny TWA-2550. Jego montaż jest bardzo prosty. Wymaga podłączenia tylko trzech przewodów zasilających i jednego przewodu sygnałowego chinch.

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększeniePrzewód plusowy przeciągamy do akumulatora przez gumowy przepust w komorze silnika.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieW bezpośrednim sąsiedztwie akumulatora montujemy oprawkę z bezpiecznikiem (jest ona w komplecie z subwooferem).
Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększeniePrzewód minusowy podłączamy do karoserii w bagażniku pamiętając o dobrym odczyszczeniu z farby miejsca styku.


 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększeniePrzewód sygnałowy chinch oraz przewód sterujący przeprowadzamy pod konsolą mocując opaskami tak, by nie stykał się z żadnymi ruchomymi elementami (np. kolumna kierownicy).

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieNiebieski przewód sterujący podłączamy do przewodu sterującego automatyczną anteną w kostce radioodtwarzacza.

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększeniePo zdjęciu listw progowych przewody zasilające subwoofer przeciągamy wzdłuż progu do komory bagażnika golf II, gdzie będzie zainstalowany subwoofer.

 

 

 

 

 

Golf II - wytłumienie, głoœniki - powiększenieSubwoofer mocujemy taśmami elastycznymi (znajdują się w komplecie), które przykręcamy do tylnego oparcia wkrętami samowiercącymi.

 

 

Koszt proponowanego rozwiązania:

  • Pierścień P165/18 - 1 komplet
  • Panel PA165/18 - 1 komplet
  • Maty bitumiczne 25x50cm - 6 sztuk (wytłumienie częściowe)
  • klej, wkręty i inne materiały - około
  • głośniki midbasowe Phonocar YL165 165mm
    lub głośniki midbasowe ze zwrotnicą PoweBass S6-C 165mm
    lub głośniki midbasowe ze zwrotnicą PoweBass L6-C 165mm
  • głośniki wysokotonowe Sinuslive NEO 013s

Zastosowany wyżej panel, głośniki oraz maty tłumiące można kupić w naszym sklepie internetowym

Uwaga!!! Przy zakupie dowolnych głośników PowerBass dystanse za 1zł

Przygotowane przez: Powgreg

Ewentualne pytania i sugestie na forum

 

 
 

O Firmie | Oferta | Sklep | Technika | Linki | Forum