Inne auta-Audiotuning

Skoda Octavia

Astra I

Daewoo Lanos

Fiat Brava

Matiz

Hyundai

Cinquecento

Ford Fiesta

Golf II

Polonez

126p tuning

Fiat 126p     
   
 

 

Montaże Car-Audio

Ford Fiesta

Zabudowa głośników w drzwi

Ford fiesta wyposażony jest w oryginalne miejsca montażowe głośników na drzwiach. Mieszczą się tam głośniki 13cm midasowy i wysokotonowy w osłonie klamki. Fabrycznie drzwi wytłumione są tylko pianką, natomiast głośniki mocowany jest do blachy, zaś na całość nakładana jest plastykowa tapicerka. Taki sposób montażu głośnika powoduje silne drgania tapicerki, oraz pianki wytłumiającej drzwi (co powoduje znaczną utratę basu, tzn. zwarcie akustyczne). Z tych względów warto dokonać choćby częściowego wytłumienia drzwi w okolicach głośnika, co znacznie poprawi odtwarzanie najniższych częstotliwości.

Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieWytłumienie forda fiesty rozpoczynamy od usunięcia fabrycznego wytłumienia. Należy zostawić zewnętrzne obrzeża pianki tak jak na zdjęciu. Zapobiegnie to ocieraniu się tapicerki o blachę, jej skrzypieniu, itp. Następnie myjemy i odtłuszczamy wewnętrzne poszycie drzwi.


Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieKolejnym krokiem jest naklejenie mat w wyznaczonych miejscach.

 

 

Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieZa głośnikiem umieszczamy matę trwale elastyczną, lub rozpraszającą.

 

 

Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenie

W największym otworze wstawiamy wzmocnienie z płaskownika. Zapobiega to zapadaniu się maty oraz ją usztywnia.


Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieGłośnik instalujemy przy użyciu wkrętów (otwory fabryczne mają nietypowy rozstaw, przystosowany do oryginalnych głośników forda) samowiercących pamiętając, by zabezpieczyć głośnik przed wilgocią (najprościej jest wykonać to zabezpieczenie przy użyciu pianki, którą wsuwamy od góry pod głośnik tak, by woda spływając po niej ominęła głośnik. Pianka może sięgać maksimum do połowy magnesu!!!).
Pod głośnik warto też dać uszczelkę, np. piankową. Zapobiegnie to świstom powietrza na łączeniu kosza głośnika z poszyciem drzwi.

Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieWysokotonowy głośnik mocujemy do osłony klamki, np. przy użyciu kleju na gorąco ewentualnie kondensator lub mały filtr możemy przykleić przy użyciu kawałka maty tak, by nie stukał o blachę.Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieNastępnie zaklejamy otwory twardą matą bitumiczną jak na zdjęciach.
Otwór w tylnej części drzwi nie został zaklejony matą ze względu na styropianowe wytłumienie, które jest przymocowane do tapicerki i wchodzi do wnętrza drzwi. W tym miejscu najlepiej zostawić fabryczne wytłumienie. (W tym aucie ktoś ją zniszczył montując centralny zamek).

Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieZe względu na stosunkowo mały rozmiar przednich głośników - 13cm (większych nie da się zamontować bez ingerencji w fabryczną tapicerkę forda fiesty- przeszkadza przetłoczenie schowka) odtwarzanie niskich częstotliwości okazało się niewystarczające.


Ford fiesta - wytłumienie, głoœniki - powiększenieDo poprawy tej części pasma został zastosowany 25cm subwoofer aktywny, który w stosunkowo małym aucie zapewniał odpowiednią dawkę basu (przy muzyce techno obraz w wewnętrznym lusterku stawał się lekko nieczytelny).

System Przedni:
Głośniki PG298 wysokotonowe  70zł             
Głośnik GL130 midbasowy     2x 30zł      
Cena Mat 25x50cm                7x 6zł
Cena całości                               172zł

Subwoofer TWA2550             499zł

Zastosowane wyżej głośniki, maty bitumiące oraz subwoofer można kupić w naszym sklepie internetowym

Przygotowane przez: Powgreg

 

Ewentualne pytania i sugestie na forum

 

 

 

 

 
 

O Firmie | Oferta | Sklep | Technika | Linki | Forum