Inne auta-Audiotuning

Skoda Octavia

Astra I

Daewoo Lanos

Fiat Brava

Matiz

Hyundai

Cinquecento

Ford Fiesta

Golf II

Polonez

126p tuning

Fiat 126p     
   
 

 

Montaże Car-Audio

Nagłośnienie 126p - głośnik w drzwi

Zabudowa głośników w drzwi 126p

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenie Pierwszym krokiem montażu głośników w 126p jest wykonanie paneli drzwiowych (pierścieni pod głośnik), które pozwolą na montaż w drzwiach głośnika o średnicy 165mm. Panele wykonujemy z MDF'u o grubości 18mm (zwykła płyta wiórowa nie nadaje się do tego celu ze względu na małą wytrzymałość) wycinając wyrzynarką, a następnie obszywamy je specjalnym materiałem (tzw. włókniną głośnikową), co zapewni elegancki wygląd.
Montaż paneli drzwiowych zaczynamy od zdjęcia tapicerki, do której od tyłu przystawiamy gotowy panel i obrysowujemy otwór jak na zdjęciu.

126p - maluch :: wytłumienie, głośniki - powiększenieNastępnie wyrzynarką (nożem nie jest zalecane) wycinamy otwór. Po jego wycięciu przystawiamy tapicerkę do drzwi i zaznaczamy pisakiem na nich miejsce na kosz głośnika.

 

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenie Blachę wycinamy (wycinając blachę należy pamiętać, by został pasek blachy - zaznaczony na zdjeciu - prawa strzałka) wyrzynarką lub szlifierką kątową (w praktyce otwór może być trochę mniejszy o jakieś 1-2cm od otworu w panelu). 126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększeniePrzed cięciem spód drzwi wypełniamy szmatą, tak by jak najmniej opiłków zostało w drzwiach 126p (z wiadomych względów - patrz na zdjęcie ;-) ). Sprawdzamy, czy w wyciętym otworze zmieści się kosz głośnika z panelem, jeśli tak to montujemy wzmocnienie (lewa strzałka na zdjęciu) przez przykręcenie, przynitowanie, lub przyspawanie. Zapewni to stabilne mocowanie rolki linki szyby.

Jeżeli nie planujemy wyciszania 126p, to możemy przejść do punktu montaż kabli.
Korzyści płynące z wytłumianie drzwi:

  • zapewnia odpowiednie stabilne mocowanie głośników,
  • uszczelnia drzwi (komora rezonansowa głośnika),
  • zapobiega szkodliwym rezonansom,
  • wycisza hałasy zewnętrzne,
  • drzwi zamykają się jak w zachodnim aucie (dźwięk).

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieWytłumienie zaczynamy od dokładnego zmycia konserwacji w zaznaczonych miejscach. Najlepiej dokonać tego przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej i małego pędzla.

 

 

 

 

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieKiedy już mamy odczyszczone drzwi z konserwacji, miejsca naklejania mat odtłuszczamy szmatką nasączoną w benzynie ekstrakcyjnej. Po wyschnięciu benzyny usuwamy ją z pola widzenia (niebezpieczeństwo pożaru) i suszarką lub opalarką podgrzewamy miejsca naklejania mat, oraz samą matę. Następnie zdejmujemy papier i przyklejamy maty w wyznaczonych miejscach wewnątrz drzwi.

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększeniePo doklejeniu maty jeszcze raz ją podgrzewamy i mocno ją dociskamy (przy użyciu opalarki należy zachować ostrożność, by nie nadtopić maty lub nie spalić lakieru na drzwiach).

 

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększeniePrzewody w 126p najwygodniej jest poprowadzić w miejscach fabrycznych otworów na wyłączniki drzwiowe, zaś wyłączniki można przełożyć niżej do odpowiednio wywierconych i rozpiłowanych otworów.
Taka procedura jest związana z tym, że bardzo trudno jest wywiercić otwór w drzwiach bez ich demontażu, zaś w słupku z wywierceniem otworu nie ma problemu. Na przewód nasuwamy dwie warstwy koszulki, np. termokurczliwej i mocujemy ją opaską wewnątrz drzwi tak, by przy zamykaniu wsuwała się ona bez problemów w słupek a nie w drzwi.Następnie mocujemy głośnik wysokotonowy na drzwiach jak na zdjęciui przewody łączymy ze zwrotnicą (ew. przez kondensator) z głośnikiem basowym.126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenie Zwrotnicę najwygodniej umocować w tyle drzwi 126p. Przy montowaniu należy zwrócić uwagę, by szyba przy opuszczaniu nie zahaczała o nią lub uchwyty (zwrotnice warto zabezpieczyć przed wilgocią przez pokrycie łączeń obudowy np. silikonem). Wyprowadzenia kabli ze zwrotnicy muszą być skierowane w dół tak by woda po kablach nie dostawała się do wnętrza zwrotnic.

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieKiedy już mamy wszystkie kable połączone, możemy przystąpić do wytłumiania wewnętrznego poszycia drzwi jak na zdjęciu.

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieDodatkowo w największym otworze należy przykręcić wspornik, który będzie podtrzymywał matę.

 

 

 

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieTuż za głośnikiem przyklejamy specjalną matę tzw. trwale elastyczną (zwiększony współczynnik tłumienia). W praktyce drzwi powinno wytłumiać się tą matą za wyjątkiem zaklejania otworów w poszyciu wewnętrznym, jednak jest ona stosunkowo droga (koszt maty to nawet kilkaset złotych na parę drzwi). Z tych względów umieszczamy ją tylko w najbardziej newralgicznym miejscu za głośnikiem (około 3-4dm2 na parę drzwi).
Zwykłe maty mają to do siebie, że są one stosunkowo sztywne (szczególnie w niskich temperaturach), przez co mają nieco mniejszy współczynnik tłumienia. Nie jest to jednak kolosalna różnica, a przy zastosowaniu niedrogich głośników i w głośnym aucie 126p nie jest praktycznie zauważalna.

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieZ tych samych względów wytłumienie można zakończyć tak jak na zdjęciu, lub zakleić wszystkie otwory, jeśli ktoś stosuje głośniki wysokiej klasy. Do tapicerki od tyłu należy dokleić wełną lub pianką (np. taką jak pod panele podłogowe), co zapobiega stukaniu tapicerki o blachę i dodatkowo zabezpieczy ją przed wilgocią (pianka).
Przed założeniem tapicerki sprawdzamy, czy wszystkie zatrzaski dobrze trzymają.

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieNastępnie po jej założeniu wsuwamy pod nią kawałek pianki jak na zdjęciu, by zabezpieczyć głośnik przed wodą (pianka powinna zachodzić na magnes głośnika maksymalnie do połowy). Przykręcamy panel (kołnierz) trzema długimi blachowkrętami do blachy przez tapicerkę, zakładamy pierścień pod głośnik podłączamy przewody i wkrętami przykręcamy głośnik do kołnierza.

126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększeniePodłączając kable od głośników do radia (zwrotnicy) należy pamiętać o właściwej polaryzacji, gdyż zmiana polaryzacji w którymś z głośników spowoduje znaczne pogorszenie dźwięku.126p - maluch :: wytłumienie, głoœniki - powiększenieEfekt końcowy po założeniu tapicerki i obu głośników w 126p (basowego i wysokotonowego).

Zastosowany wyżej panel i maty bitumiące można kupić w naszym sklepie internetowym

Cena kompletu paneli (2szt.) 19zł         
Cena Maty 25x50cm - sztuka to 6zł

Przygotowane przez: Powgreg

 

Ewentualne pytania i sugestie na forum

 
 

 

 
 

O Firmie | Oferta | Sklep | Technika | Linki | Forum