Inne auta-Audiotuning

Skoda Octavia

Astra I

Daewoo Lanos

Fiat Brava

Matiz

Hyundai

Cinquecento

Ford Fiesta

Golf II

Polonez

126p tuning

Fiat 126p     
   
 

 

Montaże Car-Audio

Montaż głośników 165mm w drzwi w Fiat Brava z wytłumieniem

    Fabrycznie zamontowane w drzwiach głośniki w fiacie brava mają nietypowy rozmiar (tzw. mała elipsa), a dostępne na rynku plastikowe adaptery pozwalają jedynie na montaż głośników o rozmiarze 130mm.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Proponowane przez nas rozwiązanie pozwala na montaż głośników o rozmiarze 165mm przy użyciu specjalnie wykonanych dystansów z MDFu.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Pracę rozpoczynamy od demontażu tapicerki i usunięcia folii zabezpieczającej przed wilgocią.Wykonanie paneli zaczynamy od przygotowania kawałka MDFu, następnie wykonujemy szablon z tektury, który tak dopasowujemy by zasłonił otwory po oryginalnym głośniku (oryginalny głośnik to mała elipsa).
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Od góry i od strony zamka maksymalnie ścinamy, by nie zahaczał o tapicerkę, a otwór na głośnik należy przesunąć nieco w stronę zawiasów i do góry, bo inaczej kosz głośnika będzie zahaczał o tapicerkę. W szablonie należy zaznaczyć też otwory na wkręty mocujące.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Po wycięciu dystansu przykręcamy go trzema wkrętami w oryginalne miejsca mocujące i przymierzamy głośnik. W zależności od kształtu kosza może być potrzeba wycięcia kawałka blachy (dla większości głośników nie ma takiej potrzeby). Na czwarty wkręt wiercimy otwór w panelu i blasze, zapewni to stabilne mocowanie dystansu.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Następnie przystępujemy do mycia i odtłuszczania poszyć drzwiowych. Zewnętrzne poszycie drzwi jest fabrycznie wytłumione w 50% więc oklejamy pozostałą część miękkimi matami bitumicznymi.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Na blachy zewnętrzne naklejamy maty bitumiczne przez otwory (wystarczy pokryć matą 60-70% powierzchni blachy).
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Fabryczne przewody mają około 0,75-1mm2, więc przy montażu budżetowym możemy ich nie wymieniać, jedynie warto wyrzucić fabryczne kostki i zacisnąć dobre konektory pasujące do głośnika. Jeżeli zastosujemy przejściówki głośnikowe to nie mogą leżeć na dnie drzwi, bo szybko zaśniedzieją a nie umocowane będą stukać o blachę.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Przed zaklejeniem otworów technologicznych należy zabezpieczyć cięgło klamki przed sklejeniem z matą za pomocą odpowiednio ukształtowanego metalowego płaskownika.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Widok naklejonej maty na płaskowniku.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Zaklejamy matami wszystkie otwory technologiczne.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Warto też we większych otworach dać od środka drzwi kawałki maty (wstawiamy wąskie paski, które naklejamy przez otwór głośnika). Zapobiegnie to pękaniu mat przy przypadkowym uderzeniu oraz znacznie usztywnią konstrukcję.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie Następnie impregnujemy dystans (dowolny wodoodporny lakier itp.), przed jego przykręceniem robimy daszek z pianki (ew. kawałka rury PCV) nad głośnikiem zabezpieczając go przed ewentualną wodą. Dokręcamy panel do blachy, ewentualne nieszczelności uszczelniamy silikonem, szczególnie w górnej części między blachą a panelem.
lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Przed przykręceniem głośnika do dystansu zawiercamy w nim otwory małym wiertłem co zapobiegnie ukręceniu łbów wkrętów oraz rozwarstwienu dystansu MDF. Maksymalna głębokość montażowa głośnika to około 70mm, a od głośnika do tapicerki jest około 10mm tak więc membrana nie będzie uderzać o tapicerkę.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Położenie głośnika w stosunku do maskownicy na zdjęciu.

lanos wytłumienie, głoœniki - powiększenie

Widok zamontowanego głośnika 165mm.

     Zastosowany wyżej dystans, głośniki oraz maty tłumiące można kupić w naszym sklepie internetowym

Uwaga!!! Przy zakupie dowolnych głośników PowerBass dystans do bravy za 1zł

W skład montowanego zestawu wchodzą:
głośniki midbasowe ze zwrotnicą PoweBass S6-C
lub głośniki midbasowe PoweBass L6-C 165mm

głośniki wysokontonowe np. Sinuslive NEO 013s
maty bitumiczne miękkie 9 sztuk
dystans z MDFu fiat brava kpl     

 

Przygotowane przez: Powgreg

Ewentualne pytania i sugestie na forum

 

 
 

O Firmie | Oferta | Sklep | Technika | Linki | Forum